31 Aralık 2009 Perşembe

BLOG ZİYARETÇİ VE İZLEYİCİ SAYISINI ARTTIRMAK İÇİN...



Bloğunuzun ziyaretçi trafiğini arttırmak için strese girmenize,yoğun zaman ve çaba harcamanıza gerek kalmadan aşağıdaki yöntemleri uygulayarak başarılı olabilirsiniz.



1. İyi araştırılmış,yazıya dökülmüş ve benzersiz içeriğe sahip yayınlar okuyucuyu etkileyecek ve bağlayacaktır. Nasıl yapılacağını içeren,harici eğitici bir linki bulunan içerikler her zaman ziyaretçileri etkilemişlerdir.
2. Bloğunuzu/Yayınlarınızı/Konuları popüler blog kataloglarında yayınlayınız. En popüler olanları; MyBlogLog, BlogCatalog, Top of Blogs, Blog Engage, GoArticles, Ezine articles, Article dashboard, etc. Bu sitelerdeki diğer blogları ziyaret edin veya forumlarına yazılar yazın.
3. Çok tutulan veya yükselen bloglarda/Websitelerinde anlamlı yazılar yazın ve sonuna bloğunuzun linkini bırakın. Fakat linkinizi yayınladıklarından emin olun.
4. Forum sitelerinde sorulan sorulara ilişkin bloğunuzda tam bir açıklama varsa ,linkinizi bırakarak okuyucuları yönlendirin.
5. Kendi bloğunuzda da her yayının sonunda linkinizi verin.Bazen google da araştırıp bir yazınıza bakanlar bloğun tamamını görmek isteyebilirler.
6. Ziyaretçilerin RSS haber kaynağından veya mail grubuna abone olarak sizden düzenli haber almasını sağlayın.Google feedburner vasıtası ile optimizasyon yapınız
7. Bloğunuza yorum bırakanlara zaman kaybetmeksizin cevap veriniz.
8. Myspace, facebook, twitter, mylot, Bebo gibi sosyal paylaşım siteleri vasıtasıyla bloğunuzu duyurun.Fakat bunlara ayıracak zamanınız olduğundan emin olun.Belki Tiwtter sizi daha az yorabilir.
9. Fikirlerinizi paylaşmak için blogculuk üzerine tasarlanmış topluluklara üye olun ve fikirlerinizi beyan edin.
10. Yayınınızın konusuna göre google da en çok kullanılan kelimeri konu başlığı olarak yazınız.Mesala Bilgisayar/teknoloji ile ilgili bir yazıda “…….. nasıl yapılır” diye bir başlık atmanız size daha kolay ulaşılmasını sağlayacaktır.
11. Güzel bir dilbilgisi, orta boy font,paragraflar ve beyaz bir arka zemin kullanınız.Ziyaretçiler okuması kolay metinleri tercih etmektedir.
12. Bir resim ekleyiniz ( http://www.sxc.hu adresinde bolca resim bulabilirsiniz ) ve yayınıza atıf yapacak kelimeleri tag olarak atayınız.
13.Google gadget kullanarak bloğunuza bir sözlük ekleyiniz.
14. Maillerinize blog linkinizide ekleyiniz.
15. Ziyaretçilerin kolayca hatırlayabileceği bir blog adresi seçiniz.
16. Forum sitelerinde kulladığınız isimler blog adresiyle aynı veya benzer olsun.Böylece arama motorları üzerinden size kolayca ulaşabilirler.
17. Size link atan websayfaları veya basit bloglar oluşturun.Çok popüler olmalarına gerek yok.Arama motorlarında sizin bloğunuza link attıkları için puanınızı yükseltirler.
18. Diğer blog veya sayfalarınıza link veren basit siteler oluşturun.Ücretsiz hosting yapan Weebly, Yola (Synthasite), Google Sites, Jimdo, Snap Pages, Edicy Pages gibi siteler sizin için önemli bir kaynaktır.
19. RSS sayesinde yeni fikirler edinin.Mesela ücretsiz yazılım veya teknik bilgi içeren blogları gösteren bir RSS google gadget kullanabilirsiniz.Örnek olarak http://www.everyjoe.com/cellphone9 ‘i ziyaret edebilirsiniz.
20. Takip ettiğiniz konularla alakalı güncel haberleri almak için Google alerts gibi sitelere üye olun ve taze fikirler edinin.
21. Okuyucua destek için konunun detayını içeren linkler veriniz.Google link kaynaklarına görede puanlama yapıyor.
22. Arama motoru optimizasyonu tekniklerini uygulayınız veya bu konuda bir uzmana başvurunuz.
23. Google da çok bulunmak için bloğunu link çöplüğüne çevirmeyin.Aksi takdirde google sizi listesinden çıkaracaktır.
24. Opitimizasyon için çok faydalı siteler var.Analiz ve düzenleme için Google araçlarını iyi öğrenin ve uygulayın. Google's Webmaster Tools, Keyword Tool, Google Trends, Google Insight, Ad Planner, Google Analytics, Google Alerts, Website Optimizer, Google Friend Connect, and Google Gadgets.
25. Blog ziyaretçilerine mail grubuna üye olmaları,anasayfa yapmaları ve link vermelerini sağlayacak widget’lar var.Bunları kullanın.
26. Son yorumlar kutusu ekleyin.Böylece yorumları okumak için çok vakit harcamazsınız ve tek tek her yayınızı incelemenize gerek kalmaz.
27. Düzenli olarak anket yapabilirsiniz.
28. Bloğunuzu widgetlarla doldurmayın.Çünkü ziyaretçi görüntü kirlilğinden sıkılabilir.Kaliteli ve çekici blog elemanları kullanın.Unutmayınki en çok ziyaret edilen bloglar en az widget kullananlardır.
29. Youtube gibi video sitelerinde video yayınlayın ve bloğunuza link verin.
30. Ziyaretçilerinizle yakınlık kurun.Yorumlarınızda yardımcı olacak açıklamalar yapın.Üye ol veya geri dön gibi ifadeler kullanın.
31. Entrecard ve Blog Engage gibi sitelerde bloğunuzun oldukça aktif olmasını ve ziyaretçilerinizin artmasını sağlayacaktır.
32. Lifehacker gibi bloggerlar arasında gruplar/Topluluklar oluşturun.Böylece daha çok fikir sahibi olabilirsiniz.
33. Popüler yazılarınız arasına diğer poüler yazılarınızın linkini koyabilirsiniz.Çünkü her bir yazınınzın ayrı bir linki vardır.Böylece bir link ile diğer yazılarınızada ziyaretçiler ulaşabilir.
34. Forum üyelerininde bloğunuzu görmesini sağlayın. Digital point ve Bloggeries sitelerinde böyle bir olanak var.Burdan da bloğunuz hakkında yeni fikirler edinebilirsiniz.
35.Benzer türde yazılarını katogorize edip bir başlık altında toplayınız.Ziyaretçilerin kolayca ulaşmasını sağlayınız.
36. https://adwords.google.com/select/KeywordToolExternal adresinden anahtar kelime konusunda yardım alın.

Unutmayın ki kaliteli içeriğe sahip bir blog için en önemli şey sizin vakit ayırmanız,çaba sarfetmeniz ve tutkuyla bu işi yapmanızdır.Düzenli ziyaret edilen bir blog için içeriğin kaliteli olması çok önemlidir.Enerjinizi ziyaretçi sayısını arttırmak için harcamayın.Yukarıda bahsettiğim methodları uygulayın.Bu arada yeni başlayan blogcular için tavsiye niteliğinde yazılar yazmaya devam edeceğim.Sizde bu yazı için yorumlarınızı gönderin ve kaliteli içeriğinden haberdar olmak için bloğumu izleyin.

http://www.zeynepduran.blogspot.com

1 yorum:

Unknown dedi ki...

ilginç ve faydalı tespitlerin için çok teşekkürler.bloğum olduğunda bunlara dikkat edecegim